Mevsimsel Depresyon

MELANKOLİK GÜNLER KAPIDAYSA

 

Yaz mevsimi yerini sarı sonbahara bırakırken, bizim Bodrum’da dediğimiz gibi sarı yaz yaşanmaya başlamışken hepimiz hafif melankolik duygularla dolmaya başladık değil mi? Fakat bazılarımız bu melankolik hisleri çok daha şiddetli yaşamakta maalesef. Bu durumda ‘Mevsimsel Depresyon’ dan bahsetmek gerekiyor.

‘Mevsimsel depresyon’ depresyonun bir formu olarak karşımıza çıkıyor ve ‘kış depresyonu’ olarak da biliniyor. Belirtileri daha çok güneş ışığının daha az olduğu sonbahar ve kış aylarında görülüyor. En zor ayların ocak ve şubat ayları olduğu belirtilmesine rağmen daha ender görülmekle birlikte yaz ayları girişinde de bu şikâyetleri yaşayanlar olduğu bilinmekte. Majör depresif bozukluk özelliklerinden ayırıcı özelliği de mevsimsel bir döngü içinde yaşanması olarak tanımlanmakta.

Tipik belirtileri aşırı yorgunluk ve uyuma isteği, aşırı yeme isteği (özellikle yüksek miktarda karbonhidrat tüketme ihtiyacı) yanı sıra, mutsuzluk, daha önce ilgi duyulan aktivitelere ilgi kaybı, konsantrasyon ve karar vermede güçlük, değersizlik hissi, ölüm düşünceleri olmakla birlikte hafif dereceden ağır düzeye kadar kişiden kişiye şiddeti farklılık gösterebiliyor.

Bu şikâyetlerden muzdaripseniz endişeye gerek yok; çünkü birçok tedavi yöntemi ile bu sıkıntılardan kurtulmak mümkün.

Tedavi için yöntem aramadan önce en önemli noktalardan biri bu belirtilere sebep olabilecek başka bir tıbbi sorunun olmadığından emin olmaktır.

Bilişsel Davranışçı psikoterapinin mevsimsel depresyon konusunda başarılı ve kalıcı çözümler sağladığı bilimsel olarak bilinmektedir.

Ayrıca bazı kişilerde güneş ışığına daha fazla maruz kalmanın da belirtileri azalttığı gözlemlenmektedir. Kendinizi bu konuda zorlamanız gerekse bile, dışarıda gün ışığında daha fazla vakit geçirmek, sağlıklı yemek ve uyku düzenine dikkat etmek ve keyif alacağınız insanlarla bir arada ve aktif olmak daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Sevgiyle ve sağlıkla kalın

 

CBT Psikoloji / Bodrum

Uzm. Psikolog/ Psikoterapist Asiye Usta

Academy of Cognitive Therapy Lisanslı Terapisti – ACT Diplomate